Pomiędzy jednym a drugim rodzajem fotografii występują istotne różnice. Wyjaśnimy je szczegółowo według różnych parametrów.
Rozdzielczość obrazu
W przypadku cyfrowych przetworników obrazu rozdzielczość jest określana poprzez zliczanie liczby pikseli na danym obszarze. Obraz analogowy nie ma pikseli, więc oblicza się go poprzez rozdzielczość kątową. Obie metody pomiarowe mogą być ze sobą skorelowane, a tym samym porównywane w celu uzyskania równoważnej rozdzielczości.
Szum cyfrowy a ziarno filmowe
Drobne cząsteczki pojawiające się w obrazie fotograficznym nazywane są szumem (w przypadku zdjęć cyfrowych) lub ziarnem w przypadku zdjęć analogowych.
Przyczyny tego zjawiska są różne w takim czy innym typie fotografii. W fotografii cyfrowej szum jest spowodowany odchyleniami matrycy. Natomiast w fotografii analogowej ziarno związane jest z małymi cząsteczkami chemicznymi, które nie otrzymały odpowiedniego światła.
Pamiętaj, że zwiększenie ISO w aparacie cyfrowym lub wybór szybkiego szybkiego fotografowania sprawi, że Twoje zdjęcia będą bardziej podatne na szumy i ziarno. W większości sytuacji szumy są niepożądane na zdjęciach kolorowych. Jednak w przypadku obrazów czarno-białych niektórzy artyści postrzegają ziarno jako dodające charakteru, a więc nie jako punkt ujemny. Jeśli interesuje Cię filmowanie, zamiast zdjęć, koniecznie sprawdź portal https://www.kinowo.pl
Zakres dynamiczny
Przez pewien czas zakres dynamiczny był głównym powodem, dla którego fotografowano aparatem analogowym, a nie cyfrowym. Obecnie aspekt ten nie budzi już tak wielkiej dyskusji jak kiedyś. Choć parametr ten jest złożonym procesem, który uwzględnia zastosowany sensor, rodzaj kompresji plików i inne czynniki, to fotografia cyfrowa wygrywa tę bitwę.
Podsumowując, fotografia cyfrowa jest obecnie jednym z najpotężniejszych wizualnie mediów i jest dostępna dla każdego, kto posiada smartfon. Oczywiście, uzyskanie najlepszych rezultatów wymaga czasem profesjonalnego sprzętu, ale istnieją pewne urządzenia z wyższej półki, które mogą robić świetnej jakości zdjęcia, przechowywać je i udostępniać w swojej chmurze lub w mediach społecznościowych.