Organizacja ślubu to niełatwe przedsięwzięcie. Państwo młodzi często chcą posiadać piękną pamiątkę z tego wydarzenia w postaci zdjęć, toteż często decydują się na wynajęcie profesjonalnego fotografa ślubnego. Teoretycznie daje on gwarancję, że zdjęcia z tego ważnego dla nas wydarzenia będą doskonałe i chętnie będziemy do nich wracać. Praktyka pokazuje, że bywa z tym różnie. Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego?
1. Portfolio w internecie
Jest już właściwie standardem, że profesjonalni fotografowie ślubni reklamują się w internecie, zamieszczając przykładowe zdjęcia ze ślubów, które obsługiwali. Warto zacząć od przejrzenia tych galerii. Pozwoli odsiać kiepskich fotografów. Albo po prostu takich, którzy nie trafiają w nasz gust. Musimy pamiętać, że fotografia to dziedzina sztuki i każdy fotograf ma swój styl pracy i zmysł estetyczny. Niektórzy lubują się w kadrach wręcz ascetycznych, inni wykazują umiłowanie do różnych efektów, czy to powstałych z wykorzystaniem sprzętu, czy dodawanych w postprodukcji. Musimy zdecydować, co nam pasuje.
2. Kontakt i dyspozycyjność
Profesjonalnego fotografa ślubnego cechuje dobra komunikacja z klientem. Powinien być dostępny telefonicznie i mailowo. Oczywiście nie oczekujmy, że odbierze telefon w środku nocy, ale szybkie odpisywanie na maile, czy SMSy dobrze rokują na dalszą współpracę. Dobrzy fotografowie ślubni zwykle są rozchwytywani i termin musimy uzgodnić dużo wcześniej. Uważajmy jednak na fotografów, którzy przyjmują więcej zleceń, niż są w stanie prawidłowo wykonać. Praca fotografa ślubnego to nie tylko obecność na ślubie i weselu, ale także długie i żmudne godziny poświęcone na wybór zdjęć, postprodukcję i inne. Gdy ktoś z konieczności robi to zbyt szybko, efekt może nie być zadowalający. Warto poszukać w internecie opinii o danym fotografie.
Fotograf ślubny – o czym warto wiedzieć? |
3. Właściwe podejście
Dobry fotograf śluby, to nie tylko człowiek z aparatem, który robi zdjęcia. Często sam aranżuje pewne sytuacje, proponuje plenery, kadry, jest w kontakcie z osobami fotografowanymi. Oczywiście tu również wiele zależy od naszych preferencji – nie każdy lubi, by fotograf stale wtrącał się w przebieg imprezy. Niektórzy wolą, by był wręcz niewidoczny i jedynie dokumentował. Niemniej choćby odrobina ingerencji z jego strony i kilka ujęć, które uzna za atrakcyjne może znacznie wzbogacić naszą sesję. Lepiej takie kwestie ustalić zawczasu i przedstawić swoje oczekiwania. Inwencja i kreatywność fotografa są nieocenione przy sesji w plenerze, jeśli się na taką zdecydujemy. Dobry fotograf ślubny doradzi jak i gdzie się ustawić, aby zdjęcia wyszły efektownie.
4. Co w ofercie?
Należy zwrócić uwagę, co tak naprawdę kupujemy. Bo wbrew pozorom nie tylko usługę, w której ktoś wykona zdjęcia. Zakres takiej usługi fotograficznej może być dość szeroki: różna może być ilość wykonanych zdjęć, w cenie usługi możemy dostać również określoną liczbę odbitek, czasem album fotograficzny, fotoksiążkę, płytę z cyfrowymi kopiami zdjęć, a nawet grawerowany pendrive.
5. Cena
Temat najbardziej drażliwy, ale też nie ukrywajmy, ważny. Na fotografa mamy zwykle przeznaczony określony budżet, w którym chcemy się zmieścić. Uważajmy, żeby nie przepłacić, ale też nie szukajmy oferty jak najtańszej. Fotograf ślubny to wydatek jednorazowy, a pamiątka zostaje na całe życie. Nie zawsze cena jest podana na stronie fotografa. Zdarza się to wręcz rzadko. Ale też zależy od wielu czynników: lokalizacji, konieczności dojazdów, miejsca sesji plenerowej i innych. Koresponduje też z zakresem usługi, o którym już wspomniano. Czasem możemy zapłacić więcej, ale dostać więcej odbitek, albo fotoksiążkę. Czasem cenę można negocjować, choć często można spotkać się z sytuacją, w której dany fotograf ma po prostu z góry ustaloną cenę i za każde zlecenie inkasuje taką samą kwotę.
6. Czas realizacji
Wykonanie zdjęć na ślubie i sesji w plenerze to dopiero początek pracy fotografa. Materiał zdjęciowy wymaga selekcji i obróbki, co wbrew pozorom potrafi zająć całkiem sporo czasu. Niemniej jednak nie powinniśmy czekać na efekt finalny miesiącami. Zdjęcia chcemy zobaczyć jak najszybciej, niecierpliwie czeka na nie także cała rodzina. Nie poganiajmy jednak fotografa. Im więcej czasu poświęci zdjęciom, tym lepszy będzie efekt finalny. Musimy znaleźć więc złoty środek między oczekiwaniem szybkiej realizacji, a wysoką jakością zdjęć.
Trudno jest znaleźć dobrego fotografa ślubnego, a szansę mamy tylko jedną. Dlatego wybór warto przemyśleć. Dobrze też podpytać znajomych – być może znają kogoś, kto niedawno brał ślub i korzystał z usług fotografa. Możemy wtedy zyskać dostęp do efektów jego pracy i wyrobić sobie opinie. Warto przeglądać też galerie w internecie. Musimy wiedzieć, czego oczekujemy. Przemyślana decyzja i wybór właściwego fotografa pozwoli nam cieszyć się pięknymi zdjęciami z tego najważniejszego dnia w życiu.
Jaka powinna być średnia cena za fotografa ślubnego?